YGS Yerine Uygulanacak Yeni Model 2014′te

Milli Eğitim Bakanı Dinçer, milyonlarca öğrenci ve ailesini ilgilendiren üniversiteye giriş sistemini açıkladı.TOEFL modeli sınav 2014′te başlıyor.
Üç ay arayla yılda dört sınav yapılacak. En yüksek puan esas alınacak. Yeni uygulama 2014′te devreye girecek.

YENİ SİSTEM 2014′TE BAŞLAYACAK

Akşam Gazetesi’nden Çiğdem Toker’e konuşan Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, YGS yerine, yılda dört sınava girme hakkı tanıyacak yeni sistemin 2014′te başlatılacağını açıkladı.

STRESTEN KURTARACAĞIZ

Dinçer, ‘olgunlaşma sınavı’ mantığıyla TOEFL’a benzettiği yeni sistemde; üç ay arayla yapılacak dört sınavdan en yüksek puanın esas alınacağını söyledi. Hazırlık talimatını yedi ay önce verdiğini; ÖSYM ile birlikte çalıştıklarını belirten Dinçer, ‘Çocuklarımızı stresten kurtaracağız’ diyerek şöyle devam etti;

SELF DİSİPLİN ZORDUR

- Neden hemen değil de 2014?
Asıl konu, soru bankası hazırlamak. Çünkü yeni sistemde sorular kamuoyuyla paylaşılmayacak. Elde yeterli soru olmazsa, sonraki dönemde girecek çocuğa haksızlık edilir. Sınavları ancak soru bankası oluşturduktan sonra yapabiliriz. Yoksa teknolojik altyapı kolay. İkinci sebep, TOEFL da yapar: Her sınavda, değerlendirmeye tabi tutulmayan deneme amaçlı sorular sorulması gerekiyor. Biz, bunu yapacağız.

- Dershaneler kalkıyor mu?
Böyle yorumlanmasının sebebi var. Doğru, bu sistem dersane sistemini zayıflatır. Diyelim ki çocuk, üniversite sınavını kazanamadı. Ebeveyn olarak düşünün. Bir yıl boyunca boş oturması, öbür sınavı da kazanamayacağı anlamına gelir. Self disiplin zordur. Dolayısıyla veli dersaneye göndererek hem meşgul etmek hem de sınavı kazanmasını istiyor.

- Dört kez yapılınca dershane ihtiyacı azalıyor?
Elbette. Çocuk hazirandaki sınavı başaramadıysa, elindeki ders notlarıyla üç ay sonra yeniden sınava gireceğini biliyorsa, dershaneye yazılmasına belki hiç gerek kalmayacak.

Akşam Gazetesi

Bir önceki yazımız olan YGS’de En Başarılı İller–2012 Yılı başlıklı makalemizde ygs başarılı iller, ygs en başarılı iller ve ygs il başarı sıralaması hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler: ,


AddThis Social Bookmark Button

2 Yorumlar “YGS Yerine Uygulanacak Yeni Model 2014′te”

  1. Benim anlamadığım bu eğitim sistemi neden sürekli yenilenmekte İktidar belirli bir kalıp yapana kadar biz öğrencilerin çekeceği var Allah yardımcımız olsun…

  2. herkesin bölümüne göre sınav yapılsın bnce :/ ve 2014 ygs konuları yok burda ne zamna girilir?

Yorum Yaz